O nás

 

 

Náš team, který v současné době funguje pod názvem Expres CZ-Tufo Team Kolín, byl založen v roce 2000 bývalým výborným závodníkem Honzou Slavíčkem. To znamená, že v prostředí české vrcholové cyklistiky team působí více než 15 let a je jednou z mála stálic domácí cyklistické scény s tak bohatou historií a sbírkou sportovních úspěchů. Honza Slavíček je manažerem teamu a zároveň šéftrenérem.

Charakteristické znaky, které přetrvávají od počátku činnosti teamu, zůstávají neměnné a zároveň vytváří koncepci dlouhodobé práce a image teamu. Jsou to zejména:

  • práce s mládeží a její všestranný cyklistický rozvoj,
  • podpora města Kolína,
  • kombinace disciplíny cross-country horských kol a cyklokrosu,
  • vrcholové ambice a snaha o prosazení nejen v ČR, ale i na mezinárodní scéně,
  • pořadatelská činnost.

O tom, že většina z těchto bodů je dlouhodobě platná, svědčí nejen počet reprezentantů ČR, kteří prošli naším teamem (toto číslo se v součsnosti blíží 40), ale také nespočet domácích titulů a medailí, které každoročně přibývají.

Historie

Prvním z reprezentantů byl Milan Vočadlo, který se stal v roce 2001 juniorským mistrem ČR v MTB cross-country a na cyklokrosovém MS v Táboře 2001 obsadil mezi juniory šestou příčku. Významnou kapitolou teamové historie bylo působení olympijského vítěze z Londýna Jaroslava Kulhavého (2000-2003), který zde jako junior získal titul mistra světa a Evropy.

V průběhu doby se k práci s mládeží přidaly také ambice v elitních dospělých kategoriích. Z vlastních odchovanců teamu se prosadil například Filip Eberl – 9. místo¨MS cross-country v kategorii do 23 let – Les Gets 2004, bronzová medaile z mistrovství ČR 2006, vítěz Českého poháru 2008. Velmi výrazně se zapsal také další z odchovanců - Tomáš Paprstka. Navázal na Jaroslava Kulhavého a na mistrovství světa v cyklokrosu 2010 v Táboře se stal světovým šampionem juniorské kategorie. Posléze přidal úspěchy v kategorii U23 a Elite, když se stal historicky prvním vítězem Českého poháru jak na horských kolech, tak v cyklokrosu.

Současnost

V současné době funguje team na třech úrovních věku a výkonnosti. A-team dospělých závodníků a vybraných juniorů, mládežnická skupina od žákovských po juniorské kategorie a přípravka dětí ve věku 7-12 let. Cílem naší práce je tedy představit cyklistiku dětem, vytvořit jim zázemí a podmínky pro jejich sportovní rozvoj a v případě jejich zájmu a odpovídající výkonnosti jim umožnit rozvíjet sportovní kariéru i v dospělosti.

Hlavními partnery teamu jsou v sezóně 2020 dopravní společnost Expres CZ, Tufo a město Kolín. Díky jejich podpoře mají závodníci A-teamu špičkové vybavení a zajištění a mohou se tak účastnit i vrcholných světových akcí typu světové poháry, mistrovství Evropy, mistrovství světa. 

Pořadatelská práce

Kromě samotného fungování teamu se zabýváme pořadatelskou činností. Za spolupráce s městem Kolín se opakovaně vrací nejvyšší domácí cyklokrosová soutěž do kolínského lesoparku Borky. Zde se také uskutečnily 3 úspěšné ročníky domácího šampionátu, ten poslední z nich v roce 2016. Pec pod Sněžkou je v letní sezóně hostitelem další námi pořádané akce Bike víkend MTB. Zde se spojuje vrcholová cyklistika v podobě Českého poháru MTB cross-country s cyklistickým závodem pro veřejnost. Dva poměrně "mladé pořadatelské přírůstky" Krakonošův cyklomaraton a Cyklotour Kolín získávají rok od roku na popularitě a lákají nové příznivce a účastníky. Krakonošův cyklomaraton pod hlavičkou Svazku měst a obcí východní Krkonoše je krásná a náročná silničářská výzva se zázemím v Trutnově, kdežto Cyklotour Kolín je seriál cyklistických akcí pro nejmladší děti a jejich rodiče, ze kterého se rekrutují členové přípravky teamu. Více o našich akcích najdete v sekci POŘÁDÁME.